Fısıh BayramıMısır'dan Çıkış 12:1-14

1>2 RAB Mısır'da Musa'yla Harun'a, "Bu ay sizin için ilk ay, yılın ilk ayı olacak" dedi,

3 "Bütün İsrail topluluğuna bildirin: Bu ayın onunda herkes ailesine göre kendi ev halkına birer kuzu alacak.

4 Eğer bir kuzu bir aileye çok geliyorsa, aile bireylerinin sayısı ve herkesin yiyeceği miktar hesaplanacak ve aile kuzuyu en yakın komşusuyla paylaşabilecek.

5 Koyun ya da keçilerden seçeceğiniz hayvan kusursuz, erkek ve bir yaşında olmalı.

6 Ayın on dördüne kadar ona bakacaksınız. O akşamüstü bütün İsrail topluluğu hayvanları boğazlayacak.

7 Hayvanın kanını alıp, etin yeneceği evin yan ve üst kapı sövelerine sürecekler.

8 O gece ateşte kızartılmış et mayasız ekmek ve acı otlarla yenmelidir.

9 Eti çiğ veya haşlanmış olarak değil, başı, bacakları, bağırsakları ve işkembesiyle birlikte kızartarak yiyeceksiniz.

10 Sabaha kadar bitirmelisiniz. Artakalan olursa, sabah ateşte yakacaksınız.

11 Eti şöyle yemelisiniz: Beliniz kuşanmış, çarıklarınız ayağınızda, değneğiniz elinizde olmalı. Eti çabuk yemelisiniz. Bu RAB'bin Fısıh Kurbanı'dır.

12 "O gece Mısır'dan geçeceğim. Hem insanların hem de hayvanların bütün ilk doğanlarını öldüreceğim. Mısır'ın bütün ilahlarını yargılayacağım. Ben RAB'bim.

13 Bulunduğunuz evlerin üzerindeki kan sizin için belirti olacak. Kanı görünce üzerinizden geçeceğim. Mısır'ı cezalandırırken ölüm saçan size hiçbir zarar vermeyecek.

14 Bu gün sizin için anma günü olacak. Bu günü RAB'bin bayramı olarak kutlayacaksınız. Gelecek kuşaklarınız boyunca sürekli bir kural olarak bu günü kutlayacaksınız."

Tanrı’nın ayetlerdeki kimliği:

2: Tanrı Fısıh Bayramı'nın İsrailliler için yılın ilk ayı olacağım söyledi. Bu olay, yaşamımızın asıl başlangıcının kurtulduğumuz an olduğunu gösteriyor. İsa’yla tanıştığım anı yaşamımın en önemli olayı olarak görüyor muyum? İsa’nın yaşamımı değiştirdiğini söyleyebilir miyim?

12: Fısıh Bayramı yalnızca Mısır'ı değil, Mısırlılar'ın inandığı tanrıları da yargılayan gündür. Böylece Tanrı hem İsrailliler'e hem de Mısırlılar’a Kendisinin gerçek Tanrı olduğunu gösterdi. Benim kurtuluşum Şeytan'ın yenilgisidir. Bugün bu galibiyeti yaşayalım.

Bana hangi öğütler verilmektedir?

3,4: Tanrı her İsrailli ailenin Fısıh Bayramı'nda kesmek için birer kuzu almalarını buyurdu. Bu kuzu gibi, İsa Mesih de her birimiz için gereklidir. Başkalarının imanı sayesinde kurtulamayız. İsa'yla kişisel bir ilişkim olmadığı halde, ailemin imanlı olması ve kiliseye katılmamın beni de imanlı kıldığını düşünüyor muyum?

6,7,13: Tanrı’nın buyruğunu yerine getirerek, kuzunun kanım evlerinin yan ve üst kapı sövelerine süren İsrailliler ölümden kurtulmuştu. Kuzunun kanı olmadan hiç kimse kurtulamaz. Burada, "kan" "yaşam"ı simgeliyor. İmanım sayesinde Tanrı, geçmişte işlediğim tüm günahları yok sayar ve ölümlü bedenim ölümsüzlüğü giyinir.

14: Fısıh Bayramı sonsuza kadar kutlamamız gereken bir gündür. Fısıh Bayramı’nın tamamlayıcısı olan İsa Mesih'in kurtarışımı hatırlayıp, O'na şükrederek bu buyruğu yerine getirebiliriz.

 
Mujde.org